piątek, 17.11.2017
Obchody Święta Niepodległości w Malborku
Drukuj
dodano: 15.11.2016.
Zakończyły się obchody 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji mieszkańcy Malborka mogli wziąć udział w wydarzeniach zarówno patriotycznych jak i sportowych oraz kulturalnych.

Pierwszym punktem był XIII Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich "O Muszlę Bałtyku", zorganizowany przez 22. Bazę Lotnictwa Taktycznego. Przez dwa dni (5-6.11) na sali Gimnazjum nr 3 zaprezentowało się ponad stu sześćdziesięciu tancerzy z całego kraju. Pięknie ubrani zatańczyli wspólnego poloneza a następnie oberki, krakowiaki, polki i mazury, czym zachwycili zarówno publiczność jak i jurorów. Ci drudzy z pewnością nie mieli łatwego zadania, jednak musieli wytypować najlepszych. Tym bardziej cieszy fakt, że świetne noty zebrali tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca Malbork (ZOBACZ ZDJĘCIA).

9 listopada w Przedszkolu nr 8 odbył się kolejny Międzyprzedszkolny Turniej Gry w Warcaby. Przed rozgrywkami wszyscy zebrani zaśpiewali hymn Polski a dzieci z Przedszkola nr 8 zaprezentowały wiersz pt: "Katechizm polskiego dziecka". Następnie czternaścioro sześciolatków rozegrało profesjonalny turniej warcabowy systemem szwajcarskim (więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ).

Dzień później uroczystość z okazji nadchodzącego Święta Niepodległości przygotowały przedszkolaki z Przedszkola nr 5. Gościem w placówce był burmistrz Marek Charzewski, który razem z dziećmi wykonywał biało-czerwone kokardy narodowe. Nie zabrakło również części artystycznej - wierszy i pieśni o charakterze patriotycznym oraz jednego z najbardziej reprezentacyjnych polskich tańców, czyli poloneza (więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ).

10 listopada w Zespole Szkół nr 1 w Malborku odbył się uroczysty apel, podczas którego przedstawiono montaż słowno-muzyczny "Nasz dom, nasz kraj". Występ rozpoczęły najmłodsze dzieci z klas 0 i I SP, które w uroczystym tonie odśpiewały "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie przyszedł czas na piękne recytacje wierszy patriotycznych w wykonaniu zarówno najmłodszych jak i najstarszych uczniów szkoły. Poezja przeplatana była muzyką wokalno-instrumentalną w wykonaniu szkolnego koła wokalnego (więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ, ZOBACZ ZDJĘCIA).

Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości miały miejsce 11 listopada i rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Po nabożeństwie odbył się przemarsz uczestników na Skwer Żołnierzy Wyklętych, podczas którego miała miejsce inscenizacja historyczna "Czas Patriotów", zorganizowana przez Malborski Klaster Turystyczny, Jazz Club Spiżarnia, SRH Marienburg, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji. Pod Pomnikiem Armii Krajowej oraz przy Kamieniu Żołnierzy Wyklętych delegacje złożyły kwiaty. Uroczystości towarzyszyła Młodzieżowa Orkiestra Big Band Blue z Szemud pod dyr. Marcina Grablowskiego (ZOBACZ ZDJĘCIA).

Tego dnia odbył się również XXVI Bieg Niepodległości zorganizowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Malborku. W głównym biegu na 10 km wystartowało 173 zawodników,  pierwsze 3 miejsca zajęli Andrzej Rogiewicz, Daniel Taras i Krzysztof Pawłowski. Pierwszą kobietą na mecie była Małgorzata Szczerbińska. W zawodach wziął udział również burmistrz Marek Charzewski (więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ, ZOBACZ ZDJĘCIA).

Niecodziennym wydarzeniem był mecz na malborskim stadionie Pomezania Malbork - Lechia Gdańsk. To było prawdziwe święto futbolu, a wynik był tu najmniej istotny, tym bardziej ,że przeciw sobie stanęła drużyna pięcioligowa z drużyną grającą w ekstraklasie. 1:16 dla gości nie był więc wielkim rozczarowaniem.

Na zakończenie dnia trochę kultury i to przez duże "K". W Karwanie w ramach cyklu "Wielcy Nieobecni" wystąpił Marian Opania, który przedstawił swój muzyczno-słowny program pt.: "Moje Fascynacje". Dowcipne teksty, monologi i piosenki, między innymi Leonarda Cohena, Jaromíra Nohavicy, Włodzimierza Wysockiego oraz polskich wykonawców jak Marcina Wolskiego, Antoniego Słonimskiego czy Wojciecha Młynarskiego zachwyciły publiczność. Artysta bisował kilkukrotnie, ze sceny zszedł dopiero po ponad dwóch godzinach występu (ZOBACZ ZDJĘCIA).

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończył II Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznej pod patronatem Starosty Powiatu Malborskiego i Burmistrza Miasta Malborka. Konkurs zorganizowany został przez I LO. Na scenie zaprezentowali się soliści i zespoły ze szkół powiatu malborskiego. Każdy z nich wykonał jeden utwór, było wzruszająco i nostalgicznie. Konkurs poprzedził uroczysty apel oraz krótki film o historii Polski. (Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ, ZOBACZ ZDJĘCIA).
 

Dodaj |